MAPS AND LOCATION

 




Department Heads for 2016 – 2019

Executive Order No. 001 Series of 2016 declares the member composition of Full-time Delivery Unit of Local Government of Irosin:

MRS. LORNA B. PADURA, Municipal Administrator

ADONIS E. FORTES, Municipal Treasurer

LOVELY JOY C. FRIVALDO, Municipal Accountant

FELIX G. ORTILE, Municipal Budget Officer

ROSEMARIE F. SAYSON, Municipal Assessor

BENJAMIN M. GABIONZA, Municipal Engineer

NOEL D. MERCADO II, Municipal Planning and Development Coordinator

RICARDO FRIVALDO, Municipal Civil Registrar

NIMFA B. FEROLINO, Municipal Agriculturist

GILDA R. MARTINEZ, Municipal Social Welfare and Development

NERISSA B. TAGUM, Municipal Health Officer

CLAIRE G. RELLAMA, Municipal Information Officer

ADONA E. ESPARRAGO, Sangguniang Bayan Secretary

BELLA A. NARES, Public Schools District Supervisor

JUDITH O. BAEZA, Human Resource Management Officer

EMELYN A. VIDAR, Municipal Nutrition Action Officer

JOJIT G. CANTONJOS, Slaughterhouse Supervisor

VICTORIA B. ABELLA, Permits and Licensing

ALAN S. GRAGAS, Market Supervisor

FRITZIE RIVA L. MICHELENA, Municipal Disaster Risk Reduction Officer

NORBERTO T. ORTILE, CSO Representative

NARCISO E. UBALDE, CSO Representative

FLORINIA BINALLA, Senior Citizens Representative

LENIE B. BALETA, Pantawid Pamilya Program DSWD-FOV Staff

CATHERINE C. GACIAS, KALAHI CIDSS Municipal Area Coordinator

FRANCIS G. UBALDE, Tourism Officer Designate/BUB Focal Person




Mandatory Standing Committees for 2016 – 2019

  1. Committee on Women and Gender Equality
    • SALOME E. NAVALES, Chairperson
    • TERESITA V. FUTALAN, Vice-Chairperson
    • EDUARDO B. BERWEGA, Member
  2. Committee on Local Government and Community Development
    • MELCHOR O. MICHELENA , Chairperson
    • JESUS L. BORLAGDAN, Vice-Chairperson
    • ERWIN NICHOLAS R. GACIAS, Member
  3. Committee on Barangay Affairs
    • MARIA G. REYES, Chairperson
    • EDUARDO B. BERWEGA, Vice-Chairperson
    • TERESITA V. FUTALAN, Member
  4. Committee on Justice, Ethics and Human Rights
    • TERESITA V. FUTALAN, Chairperson
    • DANILO E. FORTES, Vice-Chairperson
    • ERWIN NICHOLAS R. GACIAS, Member
  5. Committee on Transportation and Communication
    • MELCHOR O. MICHELENA, Chairperson
    • ARCADIO G. GLIPO III, Vice-Chairperson
    • SALOME E. NAVALES, Member
  6. Committee on Utilities
    • DANILO E. FORTES, Chairperson
    • MELCHOR O. MICHELENA, Vice-Chairperson
    • TERESITA V. FUTALAN, Member
  7. Committee on Public Works, Highways and Utilities
    • JESUS L. BORLAGDAN, Chairperson
    • ERWIN NICHOLAS R. GACIAS, Vice-Chairperson
    • ARCADIO G. GLIPO III, Member
    • MELCHOR O. MICHELENA, Member
  8. Committee on Agriculture, Livelihood and Cooperatives
    • TERESITA V. FUTALAN, Chairperson
    • SALOME E. NAVALES, Vice-Chairperson
    • DANILO E. FORTES, Member
    • ARCADIO G. GLIPO III, Member
  9. Committee on Public Order and Security
    • ARCADIO G. GLIPO III
    • JESUS L. BORLAGDAN, Vice-Chairperson
    • MELCHOR O. MICHELENA, Member
  10. Committee on Environment and Natural Resources
    • EDUARDO B. BERWEGA, Chairperson
    • JESUS L. BORLAGDAN, Vice-Chairperson
    • DANILO E. FORTES, Member
  11. Committee on Rules, Privileges and Amendments
    • JESUS L. BORLAGDAN, Chairperson
    • ERWIN NICHOLAS R. GACIAS, Vice-Chairperson
    • EDUARDO B. BERWEGA, Member
    • TERESITA V. FUTALAN, Member
  12. Committee on Urban Housing and Land Use
    • DANILO E. FORTES, Chairperson
    • EDUARDO B. BERWEGA, Vice-Chairperson
    • MELCHOR O. MICHELENA, Member
  13. Committee on Public Market and Slaughterhouse
    • SALOME E. NAVALES, Chairperson
    • ERWIN NICHOLAS R.  GACIAS, Vice-Chairperson
    • DANILO E. FORTES, Member
    • EDUARDO B. BERWEGA, Member
  14. Committee on Health and Nutrition
    • SALOME E. NAVALES, Chairperson
    • ARCADIO G. GLIPO III, Vice-Chairperson
    • ERWIN NICHOLAS R. GACIAS, Member
  15. Committee on Education
    • ERWIN NICHOLAS R. GACIAS, Chairperson
    • ARCADIO G. GLIPO III, Vice-Chairperson
    • EDUARDO B. BERWEGA, Member
  16. Committee on Budget and Appropriations
    • ERWIN NICHOLAS R. GACIAS, Chairperson
    • JESUS L. BORLAGDAN, Vice-Chairperson
    • TERESITA V. FUTALAN, Member
  17. Committee on Tourism, Trade & Industry & Accreditation of Cooperatives
    • TERESITA V. FUTALAN, Chairperson
    • EDUARDO B. BERWEGA, Vice-Chairperson
    • SALOME E. NAVALES, Member
  18. Committee on Overseas Workers and Affairs
    • JESUS L. BORLAGDAN, Chairperson
    • MELCHOR O. MICHELENA, Vice-Chairperson
    • EDUARDO B. BERWEGA, Member
  19. Committee on Disaster Preparedness
    • ARCADIO G. GLIPO III, Chairperson
    • TERESITA V. FUTALAN, Vice-Chairperson
    • JESUS L. BORLAGDAN, Member
    • MELCHOR O. MICHELENA, Member
  20. Committee on Games and Amusements
    • ARCADIO G. GLIPO III, Chairperson
    • JESUS L. BORLAGDAN, Vice-Chairperson
    • ERWIN NICHOLAS R. GACIAS, Member
  21. Committee on Youth and Sports Development
    • MELCHOR O. MICHELENA, Chairperson
    • ERWIN NICHOLAS R. GACIAS, Vice-Chairperson
    • DANILO E. FORTES, Member
    • JESUS L. BORLAGDAN, Member
  22. Committee on Culture and The Arts
    • EDUARDO B. BERWEGA, Chairperson
    • DANILO E. FORTES, Vice-Chairperson
    • TERESITA V. FUTALAN, Member
  23. Committee on Energy and Rural Electrification
    • DANILO E. FORTES, Chairperson
    • JESUS L. BORLAGDAN, Vice-Chairperson
    • TERESITA V. FUTALAN, Member
  24. Committee on Urban Poor and Labor
    • MARIA G. REYES, Chairperson
    • ERWIN NICHOLAS R. GACIAS, Vice-Chairperson
    • ARCADIO G. GLIPO III, Member
  25. Committee on Population, Family Relations & Social Services
    • EDUARDO B. BERWEGA, Chairperson
    • SALOME E. NAVALES, Vice-Chairperson
    • JESUS L. BORLAGDAN, Member
  26. Committee on Ways and Means
    • JESUS L. BORLAGDAN, Chairperson
    • ERWIN NICHOLAS R. GACIAS, Vice-Chairperson
    • TERESITA V. FUTALAN, Member
    • MELCHOR O. MICHELENA, Member
  27. Municipal Selection Board Representatives:
    • ERWIN NICHOLAS R. GACIAS
    • MELCHOR O. MICHELENA
    • JESUS L. BORLAGDAN
    • SALOME E. NAVALES
    • EDUARDO B. BERWEGA



Barangay Assignments

Hon. Melchor O. Michelena

  • Liang
  • Mapaso
  • Patag
  • San Julian

Hon. Eduardo B. Berwega

  • Bacolod
  • Carriedo
  • Sto. Domingo

Hon. Teresita V. Futalan

  • Bulawan
  • Gabao
  • Tongdol

Hon. Arcadio G. Glipo III

  • Batang
  • Casini
  • San Pedro

Hon. Danilo E. Fortes

  • Bagsangan
  • Monbon
  • San Isidro

Hon. Erwin Nicholas R. Gacias

  • San Agustin
  • San Juan
  • Tabon-tabon

Hon. Salome E. Navales

  • Buenavista
  • Cawayan
  • Macawayan
  • Salvacion

Hon. Jesus L. Borlagdan

  • Bolos
  • Gulang-gulang
  • Gumapia

Hon. Maria G. Reyes

  • Tinampo
  • Cogon



Municipal Officials (2016 – 2019)

Hon. Alfredo J. Cielo, Jr.

Municipal Mayor

Hon. Christian D. Lim

Municipal Vice Mayor

Sangguniang Bayan Members:

  • Hon. Melchor O. Michelena
  • Hon. Eduardo B. Berwega
  • Hon. Teresita V. Futalan
  • Hon. Arcadio G. Glipo III
  • Hon. Danilo E. Fortes
  • Hon. Erwin Nicholas R. Gacias
  • Hon. Salome E. Navales
  • Hon. Jesus L. Borlagdan
  • Hon. Maria G. Reyes

You may check their Committee Positions here or Barangay Assignment here.